Yazar "Soyuçen, Erdoğan" seçeneğine göre listele
Listeleniyor 1 - 2 / 2
Sayfa Başına Sonuç
Sıralama seçenekleri
Öğe Neonatal outcome of premature infants of preeclamptic mothers(2002) Soyuçen, Erdoğan; Karasalihoğlu, Serap; Vatansever, Ülfet; Varol, Füsun; Acunaş, BetülPreeklamptik anne 45 prematüre yenidoğan, preeklamptik olmayan annelere ait, gebelik yaşı, cinsiyet açısından eşleştirilmiş 45 prematüre yenidoğan ile neonatal komplikasyonlar açısından karşılaştırıldı. Preeklamptik anne infantları respiratuar distres sendromunu, polisitemiyi, trombositopeniyi, nekrozitan enterokolitisi biraz daha sık, intraventriküler hemorajiyi daha az geliştirmekle birlikte, istatistik açıdan farklılık görülmedi. Her iki grupta hastanede kalış süresi, mortalite hemen hemen aynı idi. Bununla birlikte preeklamptik annede daha sıklıkla gelişme geriliği ve sezaryenle doğum görülmektedir.Öğe Tip I diabetes mellitusu olan çocuklarda otoimmün troidit ve gluten duyarlı enteropati birlikteliği(Trakya Üniversitesi, 2001) Soyuçen, Erdoğan; Karasalihoğlu, SerapÖZET Son yıllarda Tip I DM ile diğer otoimmün hastalıklarının birlikteliği hakkında yayınlar giderek artmaktadır. OT ve GDE insidansı, Tip I DM hastalarında sanıldığından fazladır. Bu hastalıkların tanınması hem OT ile ilişkili olarak hipotiroidi ve buna bağlı komplikasyonların, büyüme geriliğinin önlenmesi hem de glutensiz diyetle diabetin regülasyonunun daha iyi sağlanması ve bu otoimmün hastalıklar sonucunda ileri dönemde gelişebilecek malgnitelerin erken tanısına olanak vermesi açısından önemlidir. Bu çalışmada, Tip I DM tanısı ile takipti olgularda OT ve GDE birlikteliğinin araştırılması amaçladı. Çalışma grubuna 33 olgu, kontrol grubuna demografik veriler açısından çalışma grubuna benzer 41 olgu alındı. Tüm olgulardan s-T3, s-T4, TSH, ATPA ve ATGA testleri ve pozitif bulunan olgularda tiroid USG ile OT, IgA-EMA ve AGA ile GDE varlığı araştırıldı. s-T3, s-T4 tüm olgularda normal sınırlar içinde bulunduğu halde TSH çalışma grubundaki bir olguda yüksek bulundu. Bu olgunun ATPA ve ATGA'sı da pozitif idi. Aynı olguda tiroid USG'de tiroidit bulguları saptandı. ATPA pozitifliği, çalışma grubunda toplam 5 (%15,2) olguda, ATGA pozitifliği çalışma grubundaki 2 (%6,0) olguda saptandı. IgA-EMA, çalışma grubunda 3 (%9,1) olguda, AGA 1 (%3,0) olguda pozitif bulundu. Bu testlerin tümü kontrol grubunda negatif idi. Çalışma ve kontrol grubunun verileri istatistiksel olarak karşılaştırıldığında ATPA ve IgA-EMA sonuçları arasında anlamlı farklılık tespit edildi (p< 0,05). Tip 1 DM tanısı alan hastalarda otoimmün tiroidit ve GDE varlığı, takipte mutlaka araştırılmalıdır. 55